Team Associated RC10B74.2 CE Team Kit – Discontinued 1:10 Buggy Kit
In stock
Quantity
SKU: ASC90044 Category: Brand:
Description
The Champions Edition retains key features from its predecessor. The RC10B74.2 molded gearboxes front and rear lower the center of gravity by removing weight from high points of the car. The latest 13mm big bore shock technology from Team Associated keeps the RC10B74.2 at the highest level in jump and bump handling performance. The gull wing front suspension arms and the LTC gear sets for the differentials make the RC10B74.2 platform easier and more predictable to drive on any track condition.
Required to Complete:
  • 1:10 scale electric motor (Reedy SP5 13.5T #27481)
  • Electronic speed control (Reedy Blackbox 610R with Programmer #27017)
  • 7.4V-7.6V 2S LiPo with “shorty” battery dimensions (standard or low-profile height) (Reedy Zappers SG5 #27383)
  • 2-channel surface transmitter
  • 2-channel receiver
  • Steering servo (Reedy RS1610A #27154)
  • Lexan-specific spray paint for body
  • 1:10 scale off-road buggy wheels and tires
  • Batteries for transmitter
Features:
  • Factory Team decoupled slipper clutch and related parts included
  • Factory Team +2 steering block arms included
  • Updated kit setup includes 2.5mm thick shock pistons and purple front springs
  • Lightweight molded gearboxes front and rear: Two fixed height front gearboxes allowing 0 and +2mm diff height options. One rear gearbox with RC10B6-style inserts allowing 0, +1, +2, and +3mm diff height options.
  • 13mm big-bore threaded aluminum shocks and springs with machined shock pistons for improved bump and jump handling
  • Larger 3.5mm turnbuckles with updated rod end style ballcups to increase durability and reduce bind in the suspension
  • Center bulkhead fan mount that mounts the fan above the motor for better cooling performance
  • 2-pad high-load, high-capacity center slipper clutch with LCF pad material
  • +3mm aluminum steering rack for optimized bump steer at low ride heights
  • 66mm Rear CVA drive shafts and axles for more on-power traction and more predictable driving feel
Specifications:
  • Scale: 1:10
  • Power: Electric
  • Length (with wing): 395mm (15.55″)