Savox SH-1264SG Waterproof Brushless Servo – 3S HV, 0.11s Speed, 972.1 oz-in Torque
In stock
Quantity
SKU: SAVSW2293SG Category: Brand:
Description
Many internal BECs in ESCs max out at 3-5 amps. Direct-powered servos can pull 10A+ without issue, so they won’t brown out under hard loads (e.g. wedging a crawler tire or landing off-camber at high speed).
The direct power lead features a common JST connector.
Features:
  • Motor – Brushless
  • Gears – Steel
  • Case – CNC Aluminum
  • Bearings – Triple
  • Waterproof – IP67
  • Specifications:
  • Torque @ 12.6V – 972.1 oz-in
  • Speed @ 12.6V – 0.11 sec/60
  • Dimensions – 41.0 x 21.0 x 39.9 mm