HPI Racing FLX18-2S30 Flux Crawler ESC – XT-30 Connector, 2S Optimized
In stock
Quantity
SKU: HPI160836 Category: Brand:
Description
The FLX18-2S30 Flux is a brushless Crawler ESC for RC vehicles up to 1/18th scale!
Features:
  • FLX18-2S30 Features:
  • Adjustible parameters using included program card:
  • Motor direction
  • Adjustable Drag Brake
  • Voltage Cut-Off
Specifications:
  • BEC Output: Adjustable 5.5V to 8.4V
  • Operating Voltage: 2S LiPo
  • Continuous/Peak Current: 30A/50A
  • Dimensions: 30x19x9mm