Hobbywing QuicRun WP 10BL120-G2 Brushless ESC + 3652 SL-G2 Motor Combo – 4000KV
In stock
Quantity
SKU: HWI38030208 Category: Brand:
Description
Includes:
  • QUICRUN WP 10BL120 SL G2 ESC (Waterproof, Sensorless) x 1
  • QUICRUN 3652SL G2 brushless motor 4000KV x 1
  • HOBBYWING decals x 1
  • Accessories x 1
QuicRun WP 10BL120 G2 Brushless Electronic Speed Controller
Features:
  • Powerful built-in BEC: The ESC has a built-in BEC with a continuous current of 5A and supports a maximum output current of up to 10A. The output voltages are switchable between 6V, 7.4V. This ensures that the ESC is able to support the demanding high-torque servos in the market.
  • Built-in capacitor: Super large built-in capacitor, the built-in capacitor of the ESC is as high as 1640uF. External capacitors are not needed for 10th scale models on the market and helps improve ease of use.
ESC Specifications:
  • Cont./Peak Current: 120A/760A
  • Motor Type: Sensorless/Sensored Brushless Motor (only in sensorless mode)
  • Applications: 1/10th Short course truck, Monster truck
  • Motor Limit: With 3S Lipo: KV<4000 3660 size motor, With 4S Lipo: KV<2600 4268 size motor
  • Lipo Cells: 2-4S Lipo
  • BEC Output: 6V/7.4V adjustable, continuous current 5A (Switch-mode)
  • Cooling Fan: Powered by built-in BEC
  • Size/Weight: 52.8(L) x 39.8(W) x 38.2(H)mm/119g (Included wires & connectors)
  • Programming Port: Independent programming port
QuicRun 3652 SL G2, 4000KV Sensorless Brushless Motor
Features:
  • Solid material, strong and reliable: It adopts high-hardness aluminum CNC end cover. 0.2mm ultra-thin and low-loss silicon steel sheet. Top of the line high-precision and high-quality bearings. 200deg.C high-temperature-resistant enameled wire. High current silicone wires.
Motor Specifications:
  • KV: 4000KV
  • LiPos: 2-3S
  • No-load Current (A): 5.3A
  • Diameter/Length(mm): O=36mm(1.42″), L=52mm(2.05″)
  • Shaft Diameter/Length(mm): O=3.175mm(0.13″), L=15mm(0.59″)